כללי

מדוע חשוב לנסוע עם נהגים מורשים של חברת הסעות

הסעות שיתופיות הופכות לטרנד חם בשנים האחרונות

בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים שאין בבעלותם רכבים בוחרים לנסוע בהסעות שיתופיות עם נהגים לא מורשים. הסעות אלו, טרמפים בלשון העם, הן למעשה נסיעות פרטיות שניתן להצטרף אליהן דרך אפליקציות מיוחדות או אפילו דרך קבוצות פייסבוק שונות. בנסיעות אלו, הנהג אוסף נוסעים אשר נמצאים בדרך שלו ומוריד אותם ביעד המבוקש אשר נמצא במסלול הנסיעה שלו. עקב הפופולריות של דרכי נסיעה אלו פחות אנשים משתמשים במוניות וחברות מוניות רבות נפגעות מכך. השלב הבא בתחום הנסיעות השיתופיות יהיה הסעות קבוצתיות ולכן הקורבנות הבאים של הטרנד הוא עולם חברת הסעות.

מדוע חשוב לנסוע עם נהגים מורשים?

על פי החוק, רק לנהג מורשה מותר לגבות תשלום עבור נסיעה, ויש סיבות חשובות לכך.

  • בטיחות – כאשר נוסעים עם נהג מורשה ניתן להיות בטוחים כי הוא נוהג בצורה בטיחותית. כל חברת הסעות או מוניות מעבירה ימי בטיחות והדרכות לנהגים שעובדים אצלה ויודעת לקבל דיווחים לגבי נהיגה פרועה או בעייתית של הנהגים שעובדים אצלה ובעקבות כך לטפל במצב.מעבר לכך בטרמפים ישנה סכנות נוספות כמו חטיפה על ידי ארוגני טרור אשר מדינתנו כבר חוותה מספר אירועים כאלו בעבר ולכן נסיעה בטרמפים עלולה להיות מסוכנת במיוחד.
  • אחריות – כאשר נוסעים עם נהג מורשה, לחברת הסעות יש אחריות על הנהג ועל הנוסעים ברכב ההסעות. כלומר, במידה והנהג נסע שלא כחוק, התנהג בצורה בוטה או תוקפנית כלפי הנוסעים, או אם התעוררה בעיה אחרת במהלך הנסיעה, הנוסעים יכולים להתלונן לחברת ההסעות ולהיות בטוחים כי הנושא יטופל.
  • אמינות – נהגי הסעות או מוניות מקצועיים עוברים סדרה של מבחנים ואישורים לפני שהם הופכים לנהגים מורשים, בעוד נהגים פרטיים המציעים הסעות שיתופיות לא עוברים שום מבחנים או אישורים מאחר והם מציעים נסיעות על דעתם החופשית. לכן, הסבירות להיכנס לרכב של חברת הסעות מורשה ולהיפגע קטן בהרבה מאשר אם עולים על טרמפ לא מוכר.

 

חברת הסעות

לא סתם צריך רישיון מיוחד כדי להסיע נוסעים בתשלום

במדינת ישראל חל איסור על הסעת נוסעים בתשלום ללא רישיון מיוחד (נהגי מוניות או אוטובוס). זאת משום שרוצים לוודא שמאחורי הנהג עומדת חברת הסעות או מוניות אשר תיקח אחריות על הנוסעים ותשמור ככל הניתן על בטיחותם.